Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Nautilus Polska Sp. z o.o.

Nautilus Polska Sp. z o.o.

PLATINUM Fitness Club

PLATINUM Fitness Club

ROBERT ŻYSZCZYŃSKI - Prywatny instruktor kulturystyki, sportów siłowych i fitness

ROBERT ŻYSZCZYŃSKI - Prywatny instruktor kulturystyki, sportów siłowych i fitness

Poleć nas innym
Słownik
Ogólnopolski Konkurs Medyczny PERŁY MEDYCYNY
Ogólnopolski Konkurs Medyczny PERŁY MEDYCYNY

to przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń branży medycznej. Celem konkursu jest promocja tych placówek medycznych i firm działających na rynku medycznym, które zakresem swojej działalności oraz przy udziale kompetentnego personelu wpływają na poziom oferowanych produktów i usług – ich dostępność i jakość, a także bezpieczeństwo pacjentów oraz klientów. Główna nagroda w konkursie - Perła Eskulapa - to już dziś symbol rzetelności, profesjonalizmu oraz zaangażowania w pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Oficjalna strona konkursu: www.perlymedycyny.pl
Aminokwasy
Aminokwasy

to substancje, z których zbudowane są białka - zarówno te, które spożywamy, jak i te, które znajdują się w naszym organizmie. Gwarantują zdrowie (wpływają na produkcję hormonów, regenerują komórki, biorą udział w przemianie cukrów i tłuszczów), dlatego niekiedy warto je suplementować. Aminokwasy są potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Pomagają równiej w regeneracji uszkodzonych komórek, mięśni, skóry oraz narządowi wewnętrznych, a także włosów i paznokci. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego aminokwasy zamieniają się w materiał budulcowy mięśni oraz źródło energii. Dlatego są przyjmowane przez osoby uprawiające sport.


Doping wydolnościowy
Doping wydolnościowy

to sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione.Doping jest często szkodliwy dla zdrowia, czasami może wywołać kalectwo lub śmierć, szczególnie jeśli jest stosowany nieostrożnie, bez naukowych podstaw. Niektóre, współczesne metody dopingu stosowane pod ścisłą kontrolą specjalisty są niezwykle trudne do wykrycia, a umiejętnie stosowane wcale nie muszą powodować ujemnych efektów zdrowotnych, przynajmniej w okresie aktywności sportowej. Ich efekty uboczne mogą się jednak ujawnić już po zakończeniu kariery sportowej, gdyż bezpieczeństwo większości stosowanych metod i środków dopingowych nie jest tak dobrze przebadane jak dostępne na rynku legalne środki farmakologiczne. Zwalczaniem dopingu zajmuje się Światowa Agencja Antydopingowa  (World Anti-Doping Agency, WADA) oraz kilka innych, mniejszych organizacji.

Ze względu na stosowane metody doping wydolnościowy można podzielić ogólnie na:

- farmakologiczny, polegający na podawaniu biologicznie czynnych związków chemicznych, których użycie nie jest uzasadnione leczeniem zawodnika
- fizjologiczny – polegający na wymianie płynów ustrojowych, zwłaszcza krwi, przeszczepach tkanek (mięśni i ścięgien), stosowanie szkodliwych dla zdrowia zabiegów takich jak zbijanie masy poprzez chirurgiczne usuwanie tkanki tłuszczowej
- genetyczny – polegający na modyfikacji kodu genetycznego zawodnika, np. poprzez stosowanie wirusów; obecnie jest on praktycznie niemożliwy do wykrycia, ale prawdopodobnie rzadko stosowany ze względu na wysokie koszty i trudne do przewidzenia skutki.

Ze względu na główny cel dopingu można go podzielić na:

- doping siłowy – którego celem jest osiągnięcie jak największego przyrostu masy mięśniowej zawodnika
- doping wytrzymałościowy – którego celem jest trwałe zwiększenie zdolności organizmu do znoszenia długotrwałego, intensywnego wysiłku fizycznego.
- doping stymulujący – którego celem jest czasowe zwiększenie odporności na ból i wysiłek poprzez stosowanie technik zapobiegających odczuwanie bólu i zmęczenia.
 Rozgrzewka
Rozgrzewka

to seria prostych ćwiczeń o narastającej intensywności  służąca rozgrzaniu i uelastycznieniu mięśni  i przygotowaniu organizmu do wysiłku. Pomaga ona przy pracach związanych z użytkiem mięśni oraz jej celem jest ochrona przed kontuzjami i zwiększenie wydolności. Jest bardzo istotnym elementem treningu. Zaniedbanie lub wykonanie niepoprawnie może być przyczyną wielu, często niebezpiecznych kontuzji. Każdy trening, nawet lekki powinien być poprzedzony rozgrzewką.


Trening
Trening

to proces polegający na poddawaniu organizmu stopniowo rosnącym obciążeniom, w wyniku czego następuje adaptacja i wzrost poziomu poszczególnych cech motorycznych. Pojęcie treningu obejmuje także naukę nawyków ruchowych związanych z daną dyscypliną sportu. Poprzez odpowiedni trening połączony z właściwym odżywianiem można również kształtować pewne cechy morfologiczne np. zwiększać masę mięśniową czy redukować poziom tkanki tłuszczowej.


Stretching (ang. rozciąganie)
Stretching (ang. rozciąganie)

to zestaw ćwiczeń fizycznych polegający na rozciąganiu mięśni celem ich rozciągnięcia i uelastycznienia, a także poprawia ukrwienie układu motorycznego i powoduje jego rozruszanie. Jest naturalnym systemem ćwiczeń, który zaczerpnięty został m.in. z obserwacji zwierząt łownych wykonujących podobne "ćwiczenia" łączącym w sobie elementy gimnastyki i kulturystyki łącząc naprzemienne serie ćwiczeń dynamicznych i statycznych. Standardowy zestaw ćwiczeniowy trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut jednej sesji. Polega na kilkunasto sekundowej, izometrycznej pracy (napinaniu) mięśnia oraz następnie powolnym rozluźnianiu go, a następnie rozciąganiu go przez następne kilkadziesiąt sekund. Podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest często zachowanie koordynacji ruchowej, równomiernego oddechu i nieprzesadzanie z napinaniem mięśni (nie wolno przekraczać progu bólu). Streching używany jest również jako powszechna, ale zaawansowana forma rehabilitacji.


Asekurujący (spotter)
Asekurujący (spotter)

jest to osoba, która obserwuje nas w trakcie wykonywania ćwiczeń i interweniuje gdy nie jesteśmy w stanie dokończyć powtórzenia lub potrzebujemy pomocy.


Rozpiętki
Rozpiętki

są to ćwiczenia izolowane na mięśnie klatki piersiowej (leżąc trenujemy ze sztangielkami w taki sposób, jakbyśmy chcieli objąć bardzo szeroką beczkę). Rozpiętki ze sztangielkami są niezwykle przydatnym ćwiczeniem, skutecznie rozwijającym mięśnie piersiowe oraz przednie aktony mięśni naramiennych. Aby jednak trening przyniósł oczekiwane rezultaty i był bezpieczny, należy się skoncentrować na prawidłowym wykonaniu ćwiczenia.Wellness
Wellness

Filozofię Wellness stworzył amerykański lekarz Dr. Halbert Dunn w 1959r. W swojej teorii po raz pierwszy połączył on dwa pojęcia: fitness i dobrego samopoczucia. Twierdził, że ciało i umysł powinny pozostać w równowadze. W latach 80-tych wellness utożsamiano z bardzo dynamicznie rozwijającym się ruchem fitness. Chęć osiągnięcia odpowiedniego statusu społecznego nabrała dużego znaczenia i doprowadziła do tego, że ludzie zaczęli zwracać szczególną uwagę na swój wygląd. Atrakcyjny wygląd i dobra kondycja fizyczna stały się bowiem synonimem sukcesu. Ciągły pośpiech, stres, życie pod presją, konieczność dokonania wyboru pomiędzy życiem prywatnym a pracą, zmusiły ludzi, a zwłaszcza kobiety, do poszukiwania równowagi.

Dziś wellness to znacznie więcej niż tylko fitness, to styl życia, który ma zapewnić dobre samopoczucie, doprowadzić do harmonii pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. Na wellness składa się wszystko, czym ludzie się otaczają, co robią, co konsumują, aby czuć się dobrze. Wellness uwzględnia psychologiczne, emocjonalne, intelektualne, towarzyskie, finansowe i fizyczne potrzeby człowieka. Z badań przeprowadzonych w Europie Zachodniej wynika, że Wellness kojarzy się nieodłącznie ze zdrowym trybem życia, który zapewnia gimnastyka, relaks i odpowiednia dieta. Program Wellness to relaks i energia, czyli harmonia duszy i ciała.


Sterydy anaboliczne
Sterydy anaboliczne

to grupa steroidów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, która ma silne działanie anaboliczne  tzn. powodujące przyspieszenie dzielenia się komórek  tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi. Działanie niektórych sterydów anabolicznych polega na stymulowaniu wzrostu masy mięśni i czasami również kości. Efekt ten jest szczególnie ważny w dopingu sportowym. Sterydy anaboliczne mają jednak także wiele ubocznych efektów, gdyż wpływają silnie na ogólną równowagę hormonalną organizmu. Jednym z najbardziej znanych naturalnych sterydów anabolicznych jest testosteron, który pełni też rolę męskiego hormonu płciowego. Sterydy anaboliczne są często stosowane przez sportowców jako forma nielegalnego chemicznego dopingu. Sterydy anaboliczne są szczególnie często stosowane w tzw. sportach siłowych, w których o sukcesie decyduje przede wszystkim siła i wytrzymałość mięśni. Dotyczy to zwłaszcza kulturystyki, podnoszenia ciężarów, wielu konkurencji lekkoatletycznych (biegu, skoku w dal itd.), konkurencji pływackich i kolarstwa. W połowie lat 90. XX w. władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego całkowicie zabroniły stosowania w oficjalnym sporcie sterydów anabolicznych, co pociągnęło za sobą analogiczne zakazy w większości krajów świata, które wysyłają sportowców na Olimpiady. Współczesne metody wykrywania użycia sterydów anabolicznych (np: chromatografia gazowa ekstraktu z włosów łonowych) umożliwiają wykrycie ich spożycia nawet po 2-3 latach od tego faktu.Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:Najnowsze firmy
BODYHOUSE Odżywki i Suplementy
BODYHOUSE Odżywki i Suplementy

Zobacz wizytówkę
EXTREME - Odżywki i Suplementy Diety
EXTREME - Odżywki i Suplementy Diety

Zobacz wizytówkę
STUDIO WELLNESS - Maja Rotkiewicz
STUDIO WELLNESS - Maja Rotkiewicz

Zobacz wizytówkę
Najbliższe targi i wystawy