Zastanawiasz się, kim tak naprawdę jest trener personalny? Wokół tego zawodu powstało już wiele mitów i nieporozumień. Bardzo często, mocno powierzchownym opisem dla pracy trenera personalnego jest specjalizowanie się przez daną osobę w konkretnej dziedzinie sportu i układanie dla Klientów planu treningowego, przy jednoczesnym czuwaniu nad poprawnością wykonywania danych ćwiczeń.

Niestety, tak niejasne rozwinięcie tego pojęcia jest na tyle powierzchownym opisem, że w niewielkim stopniu odzwierciedla profesję, jaką jest trener personalny. Jeśli poszukujesz odpowiedniej osoby na stanowiska Twojego trenera personalnego lub sam, w najbliższym czasie chciałbyś nim zostać, doskonale się składa! Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który w całości skupia się na zawodzie, jakim jest trener personalny.

Kto to jest trener personalny?

Wraz z wejście w życie nowej ustawy deregulacyjnej (p. Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r, o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów art. 25. oraz Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie art. 41.3) popularyzacja zawodu, jakim jest trener personalny w naszym kraju stała się bardzo drastyczna i nieprzewidywalna. Wiele osób, ze względu na wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia znalazła w tym zawodzie świetny sposób na biznes. Niestety nie tędy droga…

Dziś, tytuł trenera personalnego można uzyskać zdalnie, bez wychodzenia z domu i demonstrowania swoich umiejętności. W dodatku, zwolennicy zdrowego stylu życia, bardzo często stają się samozwańczymi trenerami tylko ze względu na udzielenie porady, obejrzenie filmów instruktażowych, czy rozpisanie diety dla klientów. Choć nie każdy z trenerów personalnych musi ukończyć studia by być kompetentnym fachowcem, przede wszystkim, musi spełniać szereg warunków. W pierwszej kolejności, jak w każdym zawodzie, tak również w zawodzie trenera personalnego najlepiej odnajdą się osoby, które czują do jego wykonywania powołanie. Jeśli uprawianie danej dziedziny sportu to znacząca część Twojego życia, to praca dla Ciebie! Po drugie, ucz się od najlepszych! Szkolenie nie jest równe każdemu szkoleniu na rynku. Wybieraj mądrze i poszerzaj swoją wiedzę pod okiem najlepszych profesjonalistów!

Ze względu na to, że coraz więcej osób nazywa się trenerami personalnymi, prawidłowa definicja tego zajęcia jest bardzo niejasna i w pewnym stopniu straciła na swojej wartości. Jeśli bowiem, w Polsce każdy z nas, może zostać trenerem personalnym, to nie może to być nic trudnego! Jak pokazuje doświadczenie, nic bardziej mylnego! Ilość wiedzy, z zakresu treningu, odżywiania, suplementacji, psychologii i marketingu jest tak obszerna, że sam tytuł to za mało! Aby być dobrym trenerem personalnym nie możesz spocząć na laurach.

silownia i klub fitness my fitness place

Kluczowym elementem w Twojej karierze zawodowej będzie śledzenie nowych badań, pogłębianie wiedzy w zakresie, w którym się obracasz i eliminowanie własnych błędów. Jednorodna definicja trenera personalnego w szczególności patrząc przez pryzmat dzisiejszych czasów i trendów, z jakimi mamy do czynienia jest trudna do określenia. Wciąż, mimo ogromnej popularyzacji tego zajęcia, znalezienie dobrego fachowca, który naprawdę zna się na rzeczy graniczy z cudem. Trener personalny na medal, to taka osoba, który wkłada całe swoje serce w wykonywaną pracę. Z pewnością, dobry specjalista może liczyć na godne zarobki. Jeśli jednak, ktokolwiek planuje zostać trenerem personalnym dla pieniędzy, a nie z pasji to nie wróżymy mu świetlanej przyszłości i długiej kariery w sporcie.

Najogólniej rzecz ujmując, a jednocześnie nie zapominając o najważniejszych aspektach, trener personalny, to Twój własny, indywidualny trener osobisty. Jego nadrzędnym zadaniem jest stworzenie dla Ciebie optymalnego planu z zakresie treningu, odżywiania i suplementacji. Osobisty trener powinien zadbać również o aspekty takie jak: regeneracja, sen, czy psychika. Chcesz być kimś takim? Gratulujemy Twoim przyszłym podopiecznym i już nie możemy się doczekać, kiedy poznamy Twoje możliwości!

Jak wygląda praca trenera personalnego?

Praca trenera personalnego to przede wszystkim wieczne poszerzanie swojej wiedzy, w celu optymalizacji metod, jakie zostają wdrażane w plany Klientów. Trener osobisty musi dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu być wszechstronnie przygotowanym do pracy związanej nie tylko z aspektami treningowymi, ale również dietetycznymi, psychologicznymi, czy motywacyjnymi. Osoba na tym stanowisku powinna charakteryzować się takimi cechami charakteru jak: rzetelność, terminowość, odpowiedzialność, strategiczne myślenie i szczerość.

klub fitness my fitness place

Dobry trener personalny potrafi nawiązać nić porozumienia z każdym Klientem bez względu na jego wiedzę, pozycję społeczną, czy zainteresowania. Profesjonalista nigdy na zadane przez Ciebie pytanie nie odpowie “bo tak właśnie jest!”. Osoba, której powierzasz swoją sylwetkę i zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, wytłumaczy Ci każdą kwestię, która Cię trapi i postawi na optymalizację planu treningowego i dietetycznego w możliwie najgłębszym wymiarze.

Jak powinna wyglądać współpraca z trenerem personalnym?

Bez względu na to, czy fachowiec, którego doświadczenie i sposób, z jakim podchodzi do wykonywanych zadań Cię zainteresowała pracuje zdalnie, czy jest instruktorem na siłowni, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy dowiesz się, czy to dobry wybór. Odpowiedzialny i spełniający się w swoim zawodzie trener osobisty, przed rozpoczęciem współpracy, przeprowadzi z każdym z Klientów dokładny wywiad, zleci szereg badań i pozna zarówno Twój styl życia, jak i możliwości.

Następnie, przejdziecie do wspólnej realizacji celu i spełniania marzeń. Nareszcie ktoś, zatroszczy się o Ciebie i wyciągnie pomocną dłoń zawsze wtedy, kiedy będziesz tego potrzebował! Zadaniem trenera jest optymalizacja efektów treningu i diety przy minimalizacji kosztów, jakie musi ponieść Twój organizm. Dobry trener personalny nigdy nie pozwoli Ci na wyrządzenie krzywdy zdrowiu. Oczywiście, warunkiem koniecznym do pomyślnej współpracy pozostaje szczerość i zaufanie.

Trener personalny to połączenie anioła stróża Twojej dobrej formy, psychologa, motywatora i szczerego przyjaciela. Współpraca z nim nie powinna być dla Ciebie czymś nieprzyjemnym, a jednocześnie, świadomość sprawdzania przez niego efektów ma motywować do wykonywania danych poleceń. Nikt z nas nie jest nieomylny. Twój trener, jak każdy inny człowiek ma prawo popełnić błąd. Odpowiednia osoba jest jednak na tyle odpowiedzialna, że potrafi się do tego przyznać i ponieść winę za niekoniecznie słuszne decyzje.

klub fitness my fitness place

Podsumowanie

Reasumując, trener personalnym jest w poprawnej definicji trenerem osobistym, który dąży do optymalizacji podejmowanych przez Ciebie działań zarówno w aspekcie treningowym, dietetycznym, jak i suplementacyjnym.

  • Trener personalny to nie kat, a przyjaciel, który czuwa nad tym, by wybrany proces kształtowania sylwetki przebiegał zdrowo i sprawnie.
  • Zawód ten jest mylnie postrzegany jako praca, która nie wymaga dużego zaangażowania, wiedzy i wysiłku. Niemniej jednak, dobry fachowiec ma na swoich barkach zdrowie, samopoczucie i sylwetkę swoich podopiecznych. Z tego też względu robi wszystko, aby zaufanie, jakim go obdarzono przyniosło spektakularne efekty.
  • Przede wszystkim, osoba zajmująca się pracą z Klientami, powinna być dobry mówcą, ale jeszcze lepszym słuchaczem. Jeśli zależy Ci na pracy z Klientami, popracuj nie tylko nad poziomem wiedzy, ale również dobrą komunikacją, sposobem motywacji i własnym wizerunkiem.
  • Żadna efektywna i zdrowa współpraca nie rozpocznie się bez szczegółowego wywiadu, szeregu badań i poznania zarówno ciała, jak i przekonań, nawyków i stylu życia Klienta.
  • Choć w obecnych czasach popularyzacji zdrowego stylu życia, trenerzy personalni mogą liczyć na konkretny zarobek, wykonywanie tego zawodu dla pieniędzy, nie przyniesie żadnych korzyści obojgu ze stron.

Jeśli zamierzasz podążać drogą zawodową i na stałe związać się z Twoją ulubioną dyscypliną sportową, bo kochasz to, co robisz, to jeden z zawodów dla Ciebie! Nie zapominaj jednak, że trener personalny związany z daną dziedziną musi być na bieżąco! Co to oznacza? Jako osoba pracująca z podopiecznymi, stawiaj na rozwój, poszerzanie swoich umiejętności i pogłębianie wiedzy z zakresu, w którym działasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here