Trening w masce antysmogowej – kiedy warto?

0
74

Maseczki antysmogowe, ze względu na zanieczyszczenie powietrza, od kilku lat zyskują na popularności. Ich użytkowników przybywa szczególnie w dużych miastach, gdzie smog jest zjawiskiem powszechnym.

Największa grupa posiadaczy tego typu masek to sportowcy – zwłaszcza biegacze, którzy podczas codziennych treningów narażeni są na wdychanie spalin i szkodliwych pyłów.

Maseczki antysmogowe do biegania

Niestety nie każdy ma możliwość biegania w przyjaznych warunkach – mieszkańcy dużych aglomeracji, nie mają się gdzie „schować”, dlatego maska antysmogowa staje się  w tej chwili jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Maseczki antysmogowe do treningu to przydatny gadżet dla pasjonatów aktywności fizycznej. Dobra maska powinna szczelnie zakrywać nos, usta oraz brodę, chroniąc tym samym przed wdychaniem zanieczyszczeń i związanymi z tym chorobami.

Maseczki antysmogowe do treningu

Niestety z powodu smogu coraz więcej osób zmaga się z dolegliwościami układu oddechowego takimi jak astma, ale również łzawieniem oczu, bólami głowy, podrażnieniami skóry, a nawet nowotworami.

Maska antysmogowa używana podczas regularnego treningu może temu zapobiec, ponieważ zatrzymuje nawet 99% kurzu, spalin, pyłów zawieszonych i toksycznych gazów.

Warunkiem skuteczności jest jednak dobranie odpowiedniej maski, najlepiej znanego producenta, który może poszczycić się wieloma rekomendacjami.

To na co oprócz marki powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem to następujące elementy:

  • Rozmiar – jeśli kupujemy stacjonarnie warto ją przymierzyć, natomiast przy zakupach online, trzeba zapoznać się z tabelą rozmiarów i zmierzyć obwód głowy, aby wybrać dobry rozmiar.
  • Materiał zewnętrzny – powinien być elastyczny i łatwo dopasowywać się do twarzy. Najlepszy materiał w maseczkach antysmogowych to neopren, ponieważ jest gruby i trwały.
  • Zapięcie/rzepmaska musi posiadać takie zapięcie, które umożliwi regulację rozmiaru.
  • Filtry – najlepszy filtr to taki który blokuje przenikanie pyłów zawieszonych oraz filtr węglowy nie przepuszczający pyłów, kurzu i roztoczy.
  • Otwór wdechowy – umożliwia pobieranie powietrza i odprowadzanie pary wodnej, dwutlenku węgla oraz ciepła.

Maseczki antysmogowe na co zwrócic uwagę

Maska antysmogowa przyda się podczas treningu szczególnie jesienią i zimą – w okresie grzewczym, kiedy dodatkowo rzadko wieje wiatr. Alergicy natomiast powinni używać jej wiosną i latem w okresie pylenia roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here